Çalışan Kalpte Bypass

admin 09 Mayıs 2012 2
Bypass Ameliyatı Çalışan kalpte koroner bypass ameliyatı nedir? Ne amaçla uygulanır?

Çalışan kalpte koroner bypass ameliyatı, kalbi durdurmadan, atan kalpte, kalp akciğer pompasına bağlanmadan -off pump- gerçekleştirilen bir kalp cerrahisi yöntemidir. Cerrah, ameliyat sırasında özel stabilize edici cihazlar kullanarak, sadece üzerinde çalışacağı kalp bölgesinin hareketlerini azaltır. Bu sırada kalp hem vücuda hem de kendisine kan pompalamaya, yaşam için gerekli tansiyonu oluşturmaya devam eder. Böylelikle, kalp- akciğer pompasının kullanıldığı ve geçici olarak kalbin durdurularak devre dışı bırakıldığı “açık kalp ameliyatlarının” olası riskleri en aza indirilir.Klasik açık kalp ameliyatları sırasında; aortaya kross-klemp konarak kalbin sistemik dolaşımla bağlantısı geçeci olarak durdurulur, bu klempin operasyon sonunda kaldırılması sırasında çok sayıda mikrokalsifıkasyon, yağ, plak embolisine neden olduğu bilinmektedir. Çalışan kalpte koroner bypass ameliyatlarında kros-klemp kullanılmaz, böylece mikroemboli riski en aza indirilir.

Klasik açık kalp ameliyatlarında aortaya kros-klemp yerleştirildikten sonra; kalp, kardiopleji adı verilen bir sıvı yardımıyla durdurulur. Bu süre içinde kalp kasına gelen kan akışı kesilir, kalbin beslenmesi operasyon sırasında verilen oksijenli kan kardiyopiejisi ile sağlanır. Oksijenli kan kardiyopiejisi ile kalbin operasyon sırasında korunması son derecc etkili ve modern bir teknik olmasına rağmen, kalbin operasyon sırasında en iyi korunma yöntemi, operasyonun çalışan kalpte yapılması, normal fizyolojik kalp beslenmesinin devam etmesinin sağlanmasıdır. Çalışan kalpte koroner bypass ameliyatlarında, kros-klemp kullanılmadığı ve kalp çalışmaya devam ettiği için ayrıca bypass yapılacak kalp damarı bölgesinde, bypass tamamlanana kadar, koroner kalp damarları içinde kan akımının devam etmesini sağlayan intrakoroner şantların kullanılması ile operasyon sırasında mükemmel, en fizyolojik kalp koruması sağlanmaktadır.

Çalışan kalpte bypass ameliyatı sırasında kalp akciğer pompasının dezavantajları nelerdir?  

Çalışan kalp cerrahisinin yaygın kullanılan bir diğer adı olan “off-pump koroner bypass cerrahisi” dir, pompanın kapalı olduğunu ifade etmektedir. Atan kalpte koroner bypass ameliyatları pompa kapalı iken, hasta kalp akciğer pompasına bağlanmadan gerçekleştirilir. Kalp-akciğer pompası ameliyat sırasında içinde dolaşan kanı etkileyerek vücudun bazı savunma mekanizmaları tetikler. Normal bir insanın yaşaması için gerekli olan bıı mekanizmalar kalp ameliyatı sonrasında kişiye zarar verecek bir düzeye ulaşabilir. Akciğer yetersizliğine, akciğer ödemine neden olabilir. Kalp-akciğer pompasına bağlanan hastalarda operasyon sırasında kan basıncı düşürülmektedir, bu da tüm organlarda özellikle beyin, böbrek, karaciğer ve mide-bağırsaklarda beslenme yetersizliği ortaya çıkarabilit. Klasik açık kalp ameliyatlarından sonra görülebilen bilinç bozuklukları, davranış değişiklikleri, böbrek yetersizliği, karaciğer enzimlerinin yükselmesi, mide bağırsak hareketlerinin azalması bu düşük kan basıncına bağlı ortaya çıkabilmektedir. Çalışan kalpte koroner bypass ameliyatlarında, olası bu riskler en aza indirilir.

Çalışan Kalpte Bypass

Çalışan kalp cerrahisi ile sadece koroner bypass ameliyatları mı yapılabilmektedir?

Çalışan kalp cerrahisi ile en sık koroner bypass operasyonları yapılmaktadır, ancak kalp akciğer pompasının desteği kullanılarak, kalp durdurulmadan yapılabilen triküspid kapak operasyonları da vardır. Ayrıca kapak operasyonları ile birlikte uygulanacak bypass girişimlerinde, kros-klemp sürelerini kısaltmak amacıyla, koroner bypass girişimleri kalp akciğer pompasının desteği kullanılarak, kalp durdurulmadan, intrakoroner şant kullanılarak yapıldıktan sonra, kros-klemp yerleştirilerek kapak operasyonuna geçilebilir. Kros-klemp sürelerini kısaltmak amacıyla yapılan bu uygulamalar, kalbin operasyon sırasında daha iyi korunmasını sağlayabilir.

çalışan kalpte bypass

Çalışan kalpte koroner bypass ameliyatının avantajları nelerdir?

* Kalp fonksiyonlarının daha iyi korunması

* Ölüm oranlarında azalma (özellikle yüksek riskli hastalarda)

* Hastanede kalış süresinin kısalması

* Yoğun bakımda kalış ve solunum cihazına bağlı kalma süresinin kısalması

* İyileşme süresinin daha hızlı olması, operasyon sonrası halsizlik, iştahsızlık gibi yakınmaların daha az olması

* Akciğer yetersizliği, dializ gerektiren böbrek yetersizliği ve karaciğer yetersizliğinin daha az görülme ihtimali

* Sinirsel-bilinçsel bozuklukları, davranış bozuklukları, zihinsel fonksiyonlarda azalma veya en ağır haliyle felç şeklinde ortaya çıkan beyin hasan riskinin azalması

* Kan transfüzyon ihtiyacının oldukça azalması veya hiç olmaması

* Göğüs insizyonlarında infeksiyonların daha az görülmesi

Çalışan kalpte koroner bypass ameliyatları hangi hastalarda daha faydalıdır?

* Kalp kasılma fonksiyonları ileri derecede azalmış, kalp akciğer pompasını tolere edemeyecek hastalarda daha faydalıdır.

* Çıkan aortası ileri veya orta derecede plaklı-kalsifik olan hastalarda, mutlaka çalışan kalpte koroner bypass ameliyat tekniği kullanılmalıdır.

* Beyni besleyen karotid arterlerde plak, kalsifıkasyon, daralma olan hastalarda; daha önceden felç geçirmiş veya mini-felç (geçici iskemik atak) geçirmiş hastalarda, çalışan kalpte koroner bypass ameliyat tekniği daha faydalıdır.

* İleri derecede böbrek yetersizliği olan hastalarda

* Kronik akciğer hastalığı olan hastalarda

* Koroner arter hastalığına ilave, tedavi altında veya tedavi edilmiş kanser hastalığı olan hastalarda

* 70 yaş ve üstü hastalarda, çalışan kalpte koroner bypass ameliyat tekniği daha faydalıdır.

Dr. Mahmut AKYILDIZ ve ekibi 2000 yılında Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatlarına başlamış ve günümüze kadar yaklaşık 1500 kadar ameliyatı başarı ile gerçekleştirmiştir. Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatı yüksek derecede deneyim ve yetenek gerektiren bir operayson olduğu için sadece bu konuda yeteri kadar uzmanlaşmış ekiplerce yapılması gerekir. Dr. AKYILDIZ çalışan kalpte bypass ameliyatındaki geniş deneyimleri ile saygınlık kazanmıştır.

 

2 Comments »

  1. Hüseyin 09 Mayıs 2012, 10:07 - Reply

    Hocam sizi severek ve ilgiyle takip ediyorum, vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürlerimi sunar başarılarınızın devamını dilerim…

  2. İHSAN BEKAR 06 Haziran 2012, 23:53 - Reply

    Tanışma şerefine nail olduğum iyilik timsali,mümtaz şahsiyet,mesleğine bağlı,kendini iyi yetiştirmiş insani ve hemşehri değerlerine özen gösteren tanımaktan onur duyduğum op.dr.Mahmut Akyıldız ameliyatımı başarılı bir operasyonla gerçekleştirerek sağlığıma kavuşmama vesile olmuştur.Bu vesileyle en derin teşekkürlerimi arz eder, mesleğinde nice başarılar temenni ederim.

Bir Yorun Bırakın »